top of page

PORTA APERTA – Brány dílen a farem dokořán již potřetí

16. září 2023 – Asociace regionálních značek zve na třetí ročník celostátní akce PORTA APERTA, v jeden den otevře dílny, farmy a výrobny, v nichž vznikají ceněné regionální produkty. PORTA APERTA se letos koná v sobotu koná 16. září 2023 a umožní si zblízka prohlédnout proces vzniku široké škály výrobků, které nesou prestižní značky kvality od Asociace regionálních značek.

PORTA APERTA je největší událostí svého druhu, která otevírá brány dílen, farem a výroben po celém Česku, umožňující návštěvníkům objevovat a zakoušet autentické regionální zážitky. Je to jedinečná příležitost pro milovníky kvalitního řemeslného zboží, potravin, a přírodních produktů, stejně jako pro ty, kteří hledají nezapomenutelné zážitky mimo velká města.


Asociace regionálních značek, která má za sebou více než 15 let zviditelňování kvalitních regionálních výrobků a služeb, momentálně zastřešuje značky ve 30 svébytných regionech po celé České republice. V nich je certifikováno přes na 1300 výrobků a služeb, které nesou prestižní regionální značky.


Certifikát regionální značky je zárukou místního původu a kvality. Zákazníci mohou mít jistotu, že výrobek splňuje nejvyšší standardy řemeslného zpracování a chutí. Asociace regionálních značek také podporuje a propaguje místní tradiční výrobu a zachování kulturního dědictví.


Třetí ročník PORTA APERTA slibuje nezapomenutelný zážitek pro všechny, kteří chtějí objevovat bohatství a rozmanitost českého regionálního dědictví. Přijďte a podpořte naše lokální výrobce a vychutnejte si autentické chutě, řemesla a zážitky, které naše země nabízí.

A na co konkrétně se můžeme 16. 9. v rámci Porty Aperty těšit?

Na Brněnsku navštívíme unikátní papouščí ZOO. Na Broumovsku budeme kovat a malovat na tašky. V nejvýchodnějším regionu Górolsko Swoboda ochutnáme dobroty a seznámíme se s tradiční tvorbou tohoto přeshraničního regionu. Na Hané zjistíme, jaký je život na farmě, v Jeseníkách se můžeme těšit na exkurzi ve výrobně regionálních delikates.

Krkonoších si vyzkoušíme sedmero zážitků v ekocentru, v Krušnohoří se seznámíme s předením vlny a výrobou mýdel, ale čeká na nás celá řada dalších zajímavých míst.

Na Kutnohorsku provoní den práce s květinami, ochutnáme mléčné výrobky a vyzkoušíme si šití. V Moravské bráně zjistíme vše o péči o sady a zpracování vlny, v  Moravském krasu se na nás těší švadlenky vyrábějící tradiční zástěry pro hospodyňky, v Opavském Slezsku se opět otevře zahradnictví a netradiční muzeum břidlice. V Podkrkonoší pronikneme do tajů výroby vánočních ozdob.

Polabí na nás čekají v sadech, v sýrárně a na mléčné farmě. V Poohří vitrážová manufaktura a muzeum a sochařský atelier. Na Šumavě bude možné si nechat hýčkat duši ve výtvarném atelieru. V Toulavě navštívíme včelaře nebo kytkofarmu a vyzkoušíme si barvení hedvábí, na Vysočině se seznámíme se včelaři a v Železných horách projdeme ovocnářské sady a zjistíme, jak se plstí a tká vlna a vyrábí kvalitní a zdravé pečivo.


Všechny tipy na návštěvu najdete zde: www.porta-aperta.cz/otevrene-brany

a v mapě: www.porta-aperta.cz/mapa

O Asociaci regionálních značek: Asociace regionálních značek je nestátní nezisková organizace s více než 15 lety zkušeností v certifikaci a propagaci regionálních výrobků, služeb a zážitků v České republice. Aktuálně sdružuje 30 regionů a přes 1300 výrobků a služeb oceněných některou z 31 prestižních regionálních značek.

Kontakt pro více informací:
Tereza Zatřepálková
tel. 733 392 747, e-mail zatrepalkova@arz.cz  

www.regionalni-znacky.cz

FB www.facebook.com/RegionalniZnacky

bottom of page